Allmoge
561746

FOLKDRÄKT, sk festdräkt, Herrestads Härad, Skåne, 1920-tal.

Jacka, väst, byxor, skjorta, 2 par strumpor samt två band. Jacka och väst av svart tyg med broderad dekor samt silverknappar. Mollskinnsbyxor med broderad dekor och silverknappar. Skjorta av bomull med silverknappar. Jackans rygglängd 56. Armlängd 67 cm, ärmlängd mätt från axelsöm. Byxans midjemått 85 cm.

Bruksslitage. Några fläckar. Skjorta med några hål. Strumpor stoppade.

Utropspris
1 500 SEK