Madeleine Pyk – en samling F769

BORDSLAMPOR, ett par, omkring 1900-talets mitt.

Försilvrad mässing. Balusterformad stomme, svängd och konturerad överdel, mittdel i opalglas, rund fot. Dekor av godronneringar och sjöhästar. Höjd exkl sockel ca 59,5 cm.

Slitage. Sliten försilvring, repor, fläckar. Den ena något löst monterad. Sockeldel inkl strömbrytare ej lika. Ej funktionstestade.

Utropspris
4 000 SEK