TAKKRONA, skuret trä, möjligen Eugen Höglunds Bildhuggarverkstad, Vetlanda, 1900-talets första hälft. Höjd ca 105 cm.

Fem svängda bevingade ljusarmar för tre ljus vardera. Övre rad med fem ljusarmar. Tre elektriska ljuspunkter. Diameter ca 110 cm.

Ej funktionstestad. En ljusarm avbruten. Ljusarmar med lagningar. Vissa avslag. Några sprickor. En ljusmanschett saknas.

Utropspris
4 000 SEK