Furu. För vägghängning i hörn. Slagdörr i front med bakomliggande hylla. Dekor av valv och tandsnitt. Längd 52, bredd 40, höjd 77 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage, skador, sprickor och bortfall. Mindre fläckar. Slaget trä samt hål. Spår av skadedjur. Renoverat och kompletterat. Viss odör.