SKÅP, barock, 1700-tal.

SKÅP, barock, 1700-tal.

Fanerat i valnöt. Svärtade och mörkbetsade detaljer. Parställda skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Dörrspeglar med skuren floral dekor samt mittparti med kolonett. Flankerande kolonetter med rikt skurna kapitäl med bl a maskaroner. Underdel med två lådor. Klotfötter. Profilerat krön med dekor av bl a en putto ridandes på elefant. Monterbart. Längd ca 240 cm, bredd ca 90 cm, höjd ca 225 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar och färgbortfall. Sprickor och skador. Renoverat, kompletterat och lagat. Ställvis slaget trä. Dörrar och lådor tröga.

Utropspris
15 000 SEK