SABEL, klinga märkt Silver & Co, 66 Cornhill, London, för marinofficer, 1800-talets andra hälft.

Fäste av förgylld mässing krönt av lejonhuvud. Nedfällbar parerplåt. Eneggad klinga med dekor av bladverk samt "Dieu et mon Droit". Portepé. Balja av läder med mässingsbeslag, märkt Silver & Co, London & Liverpool. Total längd 90 cm.

Bruksslitage. Balja med skador och ytslitage.

Utropspris
2 000 SEK