CIGARETTETUI, silver, R. Mellin, Helsingfors, 1908. Totalvikt 156 g.

Monogramgravyr på locket, på baksidan graverad vapendekor med text "fidem genusque servamus". Invändigt förgylld. 9 x 8 cm.

Sliten förgyllning, bruksslitage. Dedikationstexter.

Friherrliga ätten Maydells hjärtsköld.

Utropspris
200 EUR