VÄRJA, m/1685 sk komissvärja, möjligen förändringsmodell.

Fäste av järn. Tveeggad klinga med flat ås. Tre Wira stämplar samt bokstaven P. Klingans längd 94 cm.

Slitage. Repor och märken. Lagad parerplåt. Anlupen. Fästets tumbygel borttagen.

Utropspris
2 000 SEK