STICKERT, flottan, märkt Galt, Gieve & Co, Outfitters, Portsmouth, England, 1800-talets andra hälft.

Fäste av förgylld mässing krönt av lejonhuvud. Kavel klädd med fiskskinn. Klinga med Drottning Victorias monogram. Parerplåt med knapp till balja. Balja av läder med mässingsbeslag. Total längd 60 cm.

Slitage. Smärre skador. Balja med slitage och skador, lagad.

Utropspris
2 500 SEK