Allmoge
562567

SVEPASK, allmoge, daterad 1858.

Rund form. Bemålat trä med hänklar i metall. Dekor av blommor. Diameter 48 cm, höjd 26 cm.

Bruksslitage, sprickor, fläckar, och repor. Senare botten. Mindre spår av skadedjur.

Utropspris
1 500 SEK