SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.

Bronserad samt bemålad. Rak form med uppskjutande krön. Dekor av äggstav, växter. Övre fält med parställda ymnighetshorn. Stämplad med sannolikt Stockholms hallstämpel. Mått 94 x 48 cm.

Bruksslitage, fläckar, mindre sprickor och smärre färgbortfall. Renoverad, kompletterad, senare glas. Något bågnad form och löst bakstycke.

Utropspris
3 000 SEK