Bronserad samt bemålad. Rak form med uppskjutande krön. Dekor av äggstav, växter. Övre fält med parställda ymnighetshorn. Stämplad med sannolikt Stockholms hallstämpel. Mått 94 x 48 cm.
Bruksslitage, fläckar, mindre sprickor och smärre färgbortfall. Renoverad, kompletterad, senare glas. Något bågnad form och löst bakstycke.