STOP, silver, William Shaw & William Priest, London 1756. Vikt ca 220 gram.

Närmast päronformad på rund fotring. Svängd hänkel. Senare driven dekor med kartusch och bladverk. Invändigt förgylld. Höjd 10. Diameter 7 cm.

Hänkelns övre fäste med lagning. Mynning med några bristningar.

Utropspris
3 000 SEK