TUMLARE 4 st SAMT BÄGARE, silver, olika mästare, otydliga stämplar, bla trol Petter Julin, Köping 1768. Tot ca 79 gram.

Tumlarna med bla graverade och svisselerade kantbårder, diam 5,5-6 cm. Bägaren med svisselerad dekor, tre kulfötter, Christoffer Nordin, Hudiksvall, höjd 4,5 cm.

Slitage, repor, bucklor, kantbristningar. Graverade initialer.

Utropspris
2 500 SEK