SKÅL SAMT SET FÖR SOCKER OCH GRÄDDE, silver, GAB, 1935 resp GEWE, 1957-1976. Tot ca 540 gram.

Skål med uppsvängda handtag, diam 9,5. Gräddkanna och sockerskål i rokokostil på fat med genombruten kant och två handtag, längd 21. Höjd 4-7,5 cm.

Slitage, repor, fatet till gräddkanna och sockerskål ej ursprungligen sammanhörande.

Utropspris
2 000 SEK