TAKLAMPA, pläter, Ryssland, 1800-/1900-tal. Höjd ca 65 cm.

Rund form. Godronnerad. Genombrutet brätte med girlander. Tre svängda ljusarmar. Krönt av mansfigur. Diameter med ljusarmar ca 35 cm.

Ytskikt med slitage. Några bucklor.

Utropspris
3 000 SEK