Erik Gustaf Göthe

(Sverige, 1779-1838)
Erik Gustaf Göthe
(Sverige, 1779-1838)

ERIK GUSTAF GÖTHE, efter, porträttmedaljonger, 2 st, gips.

Porträttmedaljonger föreställandes amiral Otto Henrik Nordenskiöld och dennes maka Beata Wrangel. Diameter ca 65 cm.

Ur Svenskt biografiskt lexikon utgivet av Riksarkivet: "[Erik Gustaf Göthe] blev redan i unga år anlitad som porträttskulptör. Av hertig Karl fick han i uppdrag att för dennes samling på Rosersberg modellera åtskilliga amiralsporträtt. Hertigens exemplar av dessa utmärkta porträttmedaljonger finns nu i Hoglandssalen på Rosersberg. Då G 1801 modellerade amiralen Otto Henrik Nordenskjölds porträtt, fick han samtidigt beställning på en medaljong av amiralens maka Beate Jacquette Wrangel (gips, Fårebo). ... G var som porträttskulptör naturligtvis inte lika framstående som Sergel, men han hade onekligen en god förmåga att ge en intressant karakteristik av den porträtterades personlighet. Sergel, som var hans lärare hade emellertid ingen hög tanke om honom. »G är ett dumhuvud som alltid finner ett större dumhuvud som beundrar honom», skrev han en gång till sin älsklingselev J N Byström. Sergels kritik har i hög grad färgat eftervärldens syn på G och hindrat en rättvis bedömning av honom som konstnär och människa."

Ytslitage, bortfall och lagningar. Senare förgyllning och bemålning. Färgbortfall och krackelyrer.

Proveniens

Familjen Nordenskiöld.

Utropspris
12 000 SEK