PARTI BÖCKER, 7 st, bla "Schwedisches Land-Recht wie dasselbe...", 1709, 1700-tal.

Svensk, tysk och latinsk text. Halv- och helfranska band.
"Schwedisches Land-Recht wie dasselbe...", Franckfurt und Leipzig, in Georg Matthias Nöllers, Buchändlers in Riga, Buchladen zu finden, 1709.
Cicero, Marcus Tullius, "M. Tullii Ciceronis XIV. orationes selectæ, eller Fjorton utwalde tal...", Västerås, 1769
Isert, Paul Erdmann, "Paul Erdmann Iserts Bref, om Guinea-kusten..." Stockholm, 1795.
Musschenbroek, Petrus van, "Inledning til naturkunnigheten", Stockholm och Upsala, hos Gottfried Kiesewetter. Trykt hos Lor. Ludw. Grefing. 1747.
Oelreich, Niclas von (red.), "En ärlig swensk...", Stockholm, 1755-1756.
Richardson, Jacob, "Hallandia antiqua & hodierna". Stockholm, troligen del 1, tryckt hos Lars Salvius. År 1752.

Slitage, skador, fläckar, gulnade blad. Ej fullt genomgångna.

Utropspris
2 000 SEK