MATGRUPP, gustaviansk stil, Alsterbro möbeltillverkning, 1900-talets andra hälft.

Lackerade. Stolar med genombrutna ryggar och krönande växtdekor. Klädda sitsar. Bord, diameter 110, höjd 72 cm. Tre iläggsskivor à 40 cm.

Bruksslitage, fläckar, mindre sprickor och färgbortfall. Iläggsskivor med borrhål, några skador. Två stolar något lösa i ryggar.

Utropspris
3 000 SEK