KAFFEKANNA. Silver, Jacob Ulfsberg, Nyköping 1818, ca 411 g.

Tunnformad med uppsvängd pip, på tre tassfötter. Med trähandtag med benknopp. Höjd ca 20 cm.

Bruksslitage med mindre bucklor. Gravyr under. Handtagets svärta med slitage.

Utropspris
4 000 SEK