KANDELABER, senempire, Frankrike 1820/1830-tal.

Brons samt förgylld brons. Tredelad fot med dekor av tassfötter. Kannelerat skaft, tre svängda ljusarmar med bladdekor. Förgyllda ljuspipor. Höjd 59 cm.

Slitage. Något sned. Ärg. Borrad för el. Manschetter saknas.

Utropspris
500 EUR