STOP, fajans, sannolikt Tyskland, 1700-tal

Cylinderform med polykromt målad dekor av bland annat tjur. Tennlock med knopp. Höjd: 25 cm.

Slitage. Krackeleringar. Bristningar. Glasyrbortfall. Gravyr. Skador. Bucklor

Proveniens

Säby gård

Utropspris
3 000 SEK