SEKRETÄRSKÅP, "Typenko", Axel Einar Hjorth, för Nordiska Kompaniet, NK. 1932.

Betsad björk. Inredning med lådor och fack bakom klaff. Tre lådor nertill. Plakettmärkt. Höjd 135, bredd 82, djup 40 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador och hack. Skador på beslag till klaff.

Utropspris
5 000 SEK