MÅNSKENSAMPEL, omkring sekelskiftet 1800/1900. Kupans höjd ca 45 exkl upphängning.

Färgad glaskupa med målad blomsterdekor. En ljuspunkt. Höjd ca 45 exkl upphängning.

Bruksslitage, lagningar på metall, anlöpningar, smärre bucklor. Senare elektrifiering. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK