Jonas Hultsten

(Sverige, 1742-1794)
Jonas Hultsten
(Sverige, 1742-1794)

BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk, 1700-talets slut.

Rak form, avfasade hörn. Fanerad med björk, jakaranda, och rosenträ. 3 lådor med beslag av förgylld mässing. Inläggningar av girlander, rosetter och blommor. Mässingsskodda fötter. Lådans kant med exportstämpel (tre kronor EXP). Bredd 112,5, djup 52, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Slitage, fanerskador, märken, fläckar, repor, torrsprickor. Renoverad och kompletterad bla senare beslag och lås. Fanerlagningar. Senare glidlister och lådbottnar. Maskstungen.

Kommerskollegium påbjöd 1766 att nya möbler, som anmälts för export, skulle förses med exportstämpel "tre kronor EXP". Under 1700-talet dominerade den merkantilistiska politiken med mål att uppnå positiv handelsbalans. Tanken var att landets rikedomar skulle byggas genom att exportera så mycket som möjligt och importera så lite som möjligt. Den inhemska tillverkningen skyddades genom importtullar och exporten subventionerades genom exportpremier. Exporten av de stockholmstillverkade möblerna gick i huvudsak till Östersjöområdet, främst till Svenska Pommern, Ryssland och Danmark.

Utropspris
30 000 SEK