Alexis Julius Wetterbergh

(Sverige, 1816-1872)
Alexis Julius Wetterbergh
(Sverige, 1816-1872)

ALEXIS JULIUS WETTERBERGH, olja på pannå, signerad a tergo.

Wilhelm von Braun (1813-1860). Ca 9x7 cm.

Smärre enstaka repa.

Wilhelm von Braun var mycket produktiv och flertalet diktsamlingar har givits ut. Hans dikt "Stark i sin oskuld", som lär ha sitt ursprung i en verklig händelse i Dalarna, publicerades i hans poetiska kalender Herr Börje år 1851. Texten utgör grunden till visan Mors lilla Olle som tonsattes av Alice Tegnér.

Utropspris
2 000 SEK