SKÅL, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått och järnrött. Diameter 23, höjd 10 cm.

Slitage, spänningssprickor, dekorbortfall och lagning. Obetydligt fotnagg. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK