Seirafian

(Iran, 1939)
Seirafian
(Iran, 1939)

MATTA, old Isfahan, sk Seirafian, ca 220x145 cm

Mörkblå botten med rödfärgad medaljong, brunmelerade hörnornament samt täta polykroma blom-, arabesk- och palmettslingor. Röd huvudbård med palmett- och blomranka. Signerad.

Smärre veck.

Proveniens

Från en privat samling.

Visas på begäran

Formgivare

Familjen Seirafian är hemmahörande i den Iranska staden Isfahan (Esfahan) och har framställt mattor av högsta kvalitet sedan 1939. Tillverkningen började med framlidne Haj Agha Reza Seirafian som efter sin död kom att efterträdas av sina söner bland annat Mohammad Seirafian.
Mattorna karaktäriseras av en omfattande knuttäthet och ull av bästa kvalitet.

Utropspris
40 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58