KÅSA, silver, Lorens Stabeus, Stockholm 1754. Vikt ca 117 gram.

Runt livet driven dekor av bucklor. Invändigt förgylld. Vertikalt handtag med maskaron. Hänkel med svanstämpel. Längd 16. Höjd 6 cm.

Fotlagning. Möjligen ersatt hänkel, ristade bokstäver.

Utropspris
6 000 SEK