Smycken
568647

GARNITYR, 4 delar. 18K guld resp. förgyllt silver samt pärlor och citriner, K. Uyeda. 1900-talets första hälft.

Förgyllt silver. Små pärlor med fasettslipade citriner.
Örhängen, ett par med stift, längd ca 3,5 cm. Armband, längd ca 20 cm. Hänge, höjd ca 5 cm.
Ring, 18 guld, vikt ca 7 gram, storlek ca 18,25/57.

Enstaka pärlor saknas. Mindre bruksslitage.

Proveniens

Utropspris
5 000 SEK