TAKLAMPA, Hemi, 1900-talets senare hälft. Sverige.

Opalglas i orange och vitt, skärm kopparfärgad och vitmålad metall. Märkt Nr 550. Höjd 28 cm, diameter 45 cm.

Bruksslitage, smärre avslag på inre sidan glaset, repor på skärmen. Ej funktionstestad.

Utropspris
200 EUR