PSALMBOK, "Svenska psalmboken av konungen gillad och stadfäst", F Swanström, Stockholm, 1819.

Skinnband med religiösa motiv.

Slitage, blyertsskrift, något gulnade blad. Sidmarkörsband saknas. Ej fullt genomgången.

Proveniens

Enligt uppgift en gåva av prinsessan Eugenia till jungfrun A Söderlund 1863, skrivet på försättsblad.

Utropspris
1 500 SEK