TEKANNA, biskviporslin, Kina, sannolikt 1900-tal.

Reliefdekor av landskap och figursceneri. Kvadratisk form. Bottenmärkning. Längd 17 cm, höjd 9, bredd 7 cm.

Mindre repor och märken.

Utropspris
4 000 SEK