PALLASCH, m/1899 för officer vid Infanteriet.

Lång modell. Fäste av förgylld mässing med lejonhuvud. Tveeggad klinga med två blodränder. Förgylld dekor med Fäderneslandet och Konungen. Balja av stål. Portepé. Total längd ca 103 cm.

Smärre slitage. Portepé solkad. Balja med fläckar.

Utropspris
2 000 SEK