TEATERKIKARE SAMT SIGILLSTAMP, mässing, pärlemor resp silver, Finland. Sent 1800-tal.

Kikaren märkt "Optiker Christian Nissen, Helsingfors", tillhörande ursprungligt läderfodral. Sigillstampen i Ny Louis XVI. Proveniens: Elin Borgström-Florin (1879-1956).

Elin Borgström var den unga kvinna som Eugen Schauman (1875-1904) friade till våren 1904 men fick avslag från. Eugen Schaumann sköt senare samma år 16/6 ihjäl Rysslands Generalguvernör Nikolaj Bobrikov i Senatshuset Helsingfors. Därefter sköt han sig själv till döds. I fickan hade han ett brev till ryske tsaren om Finlands befrielse från Ryssland. Sin kvarlåtenskap hade han då testamenterat till sitt livs kärlek Elin Borgström-Florin.
Läs mer: www.teatermestola.com/eugenschauman/schauman.htm

Konditionsrapport

Slitage.

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss