Nyrokoko, 1820

Nyrokoko, 1820

SOCKERSKÅL PÅ FOT, Silver, nyrokoko, Zachris Lundqvist, Stockholm, 1838. Vikt ca 855 gram.

Rund form med löst lock, på fot med balusterform. Rik dekor av akantus och krönande blomma. Höjd ca 28

Slitage, repor och märken. Bucklor. Anlupet. En fot med lagning.

Utropspris
6 000 SEK