Kvadratisk med både arabiska siffror och stavindex på urtavlan, 2,5 x 2,8 cm. Brunt läderarmband. Med etui från tillverkaren.
Slitage, repor. Enligt uppgift servad 2013, för fortsatt funktion ansvaras ej.