Ovala med uppsvängda handtag formade som djurhuvuden med ringar i munnen, oval godronnerad fot. Längd 10, höjd 7. Ett par saltspadar av silver medföljer, längd 10 cm.
Slitage, lagningar, en med obetydligt hål i foten, smärre bucklor.