TÅGLYKTA, SJ, 1900-talets första hälft.

Bemålad metall samt glas. Två rödtonade samt en blåtonad glasskiva att sätta framför ljuskällan. Invändigt en fotogenlampa. Höjd ca 44 cm.

Bruksslitage. Delvis senare bemålning. En glasskiva med skada. Mindre färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK