TAKKRONA, gustavianskstil, sekelskiftet 1800/1900. Höjd ca 70 cm.

Mässingsstomme, kronring med 6 st svängda ljusarmar, korgbotten med sparljus i mitten. Upptill plym och nertill avslutande pinjekotte. 6 st ljuspunkter bakom kronringen. Diameter 60 cm.

Slitage, skador, prismor saknas, intryckningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 EUR