SOFFA, renässansstil, 1800-talets slut.

Stomme i svartmålat trä med riklig snidad dekor, fast stoppad klädsel. Sitthöjd 43 cm, totalhöjd, 110 cm, bredd 178 cm, djup 64 cm.

Bruksslitage. Senare klädsel med fläckar och skador. Senare bemålning och botten, senare bakstycken. Ryggen lös.

Utropspris
200 EUR