Stomme i svartmålat trä med riklig snidad dekor, fast stoppad klädsel. Sitthöjd 39 cm, totalhöjd 96 cm, bredd 59 cm, djup 56 cm.
Bruksslitage. Stötmärken, lagningar. Senare klädsel med skador. Senare bemålning, senare bakstycke och skruvar. Ett ben sitter löst.