Madeleine Pyk – en samling F769

BORDSPENDYL, biedermeier, Österrike, 1800-talets första hälft.

Fanerat med olika träslag. Urhuset uppburet på fyra alabasterkolonner, spegelglas bakom. Beslag av mässing. Slagverk. Pendel finns. Höjd 60 cm. Bredd 33 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Pendel med defekt fäste. Senare kröndekor. Slitage. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK