Allmoge
571908

SKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft.

Senare målning. Tudelat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Daterat 1788. Bredd 118. Djup 33. Höjd 182 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Senare ben. Delvis senare bakstycke. Torrsprickor. Renoverat och kompletterat.

Utropspris
5 000 SEK