Björk. Bord, sex stolar och två karmstolar. Stolar med genombruten rygg och balusterbricka. Lös stoppad sits. Bordet med kopplade ben. Profilerad sarg. Två iläggsskivor á 49 cm vardera. Bordets längd 120. Bredd 100. Höjd 77 cm.
Slitage. Repor och märken. Något mindre avslag på stol. Två ryggbrickor med torrsprickor. En karmstol med lagning till fäste vid armlän.