KAFFE- /TESERVIS, 27 delar, porslin, "Brun rose" Royal Copenhagen, Danmark 1950-tal.

Rosenmotiv mot vit fond, förgylld dekor. Kaffekanna, tekanna och sockerskål. Skål, höjd 7 cm, och serveringsfat, diameter 33,5 cm. 10 koppar diameter 10 cm, höjd 4,5 cm, med 11 st fat. 12 st assietter, diameter 16 cm.

Bruksslitage. Serveringsfatet med repor och färgbortfall.

Utropspris
300 EUR