KARMSTOL, senbarock, 1700-tal.
Genombruten rygg, svängda karmar med volutavslut, kopplade med med H-kryss. Dekor av bla snidade benavslut. Fast stoppad sits med pärlspik, klädd i skinn.
Slitage, märken, repor, pigmentbortfall. Renoverad och kompletterad senare målad, omklädd. Något ranglig.