Gustaf Möllenborg

(1796-1851)
Gustaf Möllenborg
(1796-1851)

KANNA OCH GRÄDDKANNA, silver, Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm bla 1860. Total vikt ca 1266 gram.

Genombrutna hänkelar. Rik graverad växtdekor. Svängda fötter. Gräddkanna med otydlig årsstämpel. Höjd 14 - 26 cm.

Skador och slitage, repor, anlöpningar, med gravyr.

Utropspris
4 000 SEK