Nystilar

Nystilar

CHIFFONJÉ, nyrokoko, 1800-talets mitt.

Fanerad i mahogny. Rak form. 4 lådor, klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. Bredd 127, djup 58, höjd 145 cm. Nyckel finns.

Slitage, fanerskador, knopp saknas, sprickor, anslag. Nyckel passar inte lådorna, endast klaff. Översta lådan går ej att öppna. Renoverad. List saknas.

Utropspris
4 000 SEK