URNA MED LOCK, porslin, Kina, Transition stil 1600-tal.

Dekor i Wucai med fågel Fenix. Höjd 17 cm.

Mynning med lagning och spricka. Lock med sprickor och nagg. Glasyrmistor och slitage.

Utropspris
2 000 SEK