HÖRNSKÅP, rokokostil, 1900-tal.

Fanerat i lövträ. Tvådelat. Överdel med speglar och hyllor. Underdel med skåpsluckor, infattat glas. Bakomligganade hylla. Längd 73, bredd 44, höjd 186 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, fanersprickor, mindre fläckar, lagning. Spegelglas med nagg och anlöpningar. Ett skåp går ej att låsa. Beslag saknas.

Utropspris
2 000 SEK